Enerji Scadası

elektrik-enerji-scadasıEnerji izleme ve kontrol sistem yazılımımız da akım, gerilim, frekans aktif güç, reaktif güç ... gibi birçok parametrelerin tek merkezden izlenmesi kayıt altına alınabilmesi, tarifeler belirleyerek bu tarifelere göre tek tuşla fatura çıktısı alınabilmesi, geçmiş enerji kayıtlarının raporlandırılması gibi özellikler mevcuttur.

Scada programında verileri akışı (dengeli ya da dengesiz) temel elektriksel parametreleri ölçen, hesaplayan ve gösteren analizör üzerinden sağlanır. Bir ya da daha fazla analizör bir bilgisayar ya da PLC’ye baglanabilir. Her cihazın normal kullanımının yanı sıra, toplanan data bu sistem kullanılarak bir noktada scada sistemiyle merkezlenebilir. Şebeke analizörü MODBUS protokolünü kullanarak haberleşir.

Kurulacak enerji izleme ve kontrol sisteminde her bir noktaya enerji analizörü yerleştirilir. Enerji anazlizörlerin de bulunan haberleşme çıkışları sayesinde tüm cihazlar tek bir bilgisayara bağlanarak tek merkezden enerji izlemesi, faturalandırılması, tarife belirlenmesi, geçmiş enerji kayıtlarının incelenmesi ve raporlandırılması yapılır.

Üretim yapılan ürün içerisindeki enerji maliyetlerinin belirlenmesi işletmeler açısından önem arz etmektedir. İşletme içerisindeki enerji kaynakları sürekli kayıt altında tutularak oluşabilecek bir problemde anında uyarı vererek üretimin sürekliliği sağlanmalıdır. Bu sebeple enerjinin sürekli izlenmesi, değerlendirilmesi ve gerektiğinde müdahale ile kayıplar azaltılarak maksimum verim alınması sağlanmalıdır.
 

Enerji ScadaEnerji Scada